Piankowe puzzle z Czech w najlepszej jakości

5 propozycji zabaw z dziećmi

5 propozycji zabaw z dziećmi

Wspólne zabawy z dzieckiem to zarówno okazja do zacieśniania więzi rodzinnych, jak i zapewnienia maluchom rozrywki będącej jednocześnie nauką. Szukając sposobu, na ciekawe spędzenie wolnego czasu, warto sięgnąć po puzzle piankowe. Z ich pomocą można się bawić bezpiecznie, przyjemnie oraz kreatywnie. W praktyce tylko wyobraźnia ogranicza możliwości, jakie dają puzzle z pianki. Poniżej przedstawiamy 5 zabaw, które powinieneś zaproponować swoim pociechom.

1. Gramy w „kolory”

Rozpoznawanie kolorów i sprawność manualna to ważne umiejętności. Do zabawy warto zatem zaopatrzyć się w matę piankową z różnokolorowymi elementami.

W pierwszej chwili gra może być bardzo prosta – układamy razem z maluchem matę, nazywając wspólnie kolor każdego z elementów układanki. Gdy pociecha zdobędzie już nieco wprawy, zwiększamy stopień trudności. Na początku prosimy o ułożenie maty tak, aby w każdym rzędzie znalazł się inny kolor puzzli.

W późniejszym czasie ćwiczymy też umiejętność logicznego myślenia i pamięć, zadając konkretne zadania. Na przykład w pierwszym rzędzie należy ułożyć klocki w porządku: zielony-żółty-niebieski-czerwony, a w następnym odwrotnie. Ogromną zaletą wykorzystania mat piankowych jest to, że dziecko aktywizuje się psychicznie i fizycznie, składając  oraz rozkładając cała konstrukcję.

2. Poznajemy świat

Za pomocą piankowych puzzli naukę z łatwością łączy się z zabawą. Na szczególną uwagę w tym wypadku zasługują układanki ze zwierzętami. Dzięki nim młodsze dzieci nauczą się dopasowywać do siebie odpowiednie kształty oraz nazywać poszczególne zwierzątka.

Dla starszych dzieci przeznaczone są nieco bardziej skomplikowane puzzle z samochodami czy samolotami. W czasie zabawy wytłumaczymy jednocześnie jak one działają i do czego służą ich poszczególne części.

 

 

3. Pora zacząć czytać i pisać!

Dzieci z łatwością opanują umiejętność rozpoznawania liter, jeżeli tę cenną wiedzę przekaże się im w formie zabawy.

Warto zacząć od prostych, trzyliterowych słów i imion członków rodziny. Potem można przejść już na wyższy poziom, nazywając po kolei wszystkie sprzęty w domu. Zabaw z literami jest całe mnóstwo. Można np. ułożyć słowo z brakującymi znakami oraz poprosić malucha o jego uzupełnienie lub zaproponować, aby ułożyło z puzzli imiona swoich ulubionych maskotek. Do także dodatkowa możliwość wyćwiczenia ręki przed nauką pisania. W pierwszej kolejności dziecko obserwuje wzorek i wygląd, a po czasie samo praktykuje.

 

 

 

4. Uczymy się matematyki

Piankowe puzzle z cyframi są równie atrakcyjne te z literkami. Przy ich pomocy można świetnie się bawić i jednocześnie uczyć. Na początek dzieci przyswajają kształty poszczególnych znaków matematycznych, co jest podstawą do bardziej zaawansowanych zadań. Wspólnie dodawać i odejmować można niemal wszystko: zabawki na półkach, cukierki, kredki w piórniku, itd.

Dzięki piankowym puzzlom dzieci bardzo szybko przyswoją też podstawy geometrii, która będzie niezbędna w późniejszej nauce szkolnej.

5. Łamigłówki dla małych bystrzaków

Nieco bardziej wymagające łamigłówki piankowe przeznaczone są dla starszych dzieci. To doskonała propozycja nie tylko w domu, ale także w podróży. Lekkie i trwałe układanki można bowiem zabrać ze sobą wszędzie.

Z ich pomocą będziemy ćwiczyć nie tylko kreatywność oraz logiczne myślenie u dziecka, ale pokażemy również czym jest zdrowa rywalizacja, organizując grupowe zabawy i konkursy. W takiej sytuacji szczególnie polecamy układanie puzzli na czas – tutaj nie dość, że spędzamy rodzinnie czas, to jeszcze możemy rozwijać umiejętności najmłodszych i wprowadzić trochę rywalizacji.


W artykule wykorzystano produkty: