Piankowe puzzle z Czech w najlepszej jakości

Jak nauczyć dziecko prawidłowej koordynacji?

Jak nauczyć dziecko prawidłowej koordynacji?

Jedną z podstawowych umiejętności, jakie dziecko rozwija od najmłodszych lat, jest koordynacja ruchowa. To dzięki niej może uczyć się wykonywać różne czynności – chwytać przedmioty, bawić się zabawkami, pisać oraz rysować. Dowiedz się, jak wspierać rozwój koordynacji u swojego dziecka i dlaczego przydadzą Ci się do tego puzzle piankowe.

Koordynacja ruchowa – jak kształtuje się u dziecka?

Pod pojęciem koordynacji ruchowej rozumiemy zdolność do wykonywania różnych ruchów, które są złożone przestrzennie i czasowo. Potocznie nazywamy to umiejętnościami motorycznymi. Są one ściśle połączone z koordynacją wzrokowo-ruchową, która polega na wykonywaniu ruchów zsynchronizowanych z tym, co postrzegamy przy pomocy narządu wzroku. Wszystkie te umiejętności kształtują się stopniowo u dziecka od pierwszych miesięcy życia. Procesy te następują naturalnie, ale u każdego malucha w nieco innym tempie. Różnice widać choćby w przedszkolu, gdy niektóre dzieci z tej samej grupy wiekowej doskonale radzą sobie np. z samodzielnym zapinaniem guzików, a inne wciąż potrzebują w tym zakresie pomocy dorosłych. Prawidłowy rozwój koordynacji ruchowej warto więc stymulować – służą do tego różnego rodzaju zabawy i ćwiczenia.

Zabawy wspomagające koordynację ruchową dziecka

Istnieje wiele sposobów na wsparcie rozwoju koordynacji u dzieci i warto je wykorzystywać w codziennej zabawie ze swoją pociechą. Specjaliści zalecają w tym celu między innymi następujące zajęcia i ćwiczenia:

  • zabawy ruchowe – rzucanie i łapanie piłki lub małego woreczka, rzucanie do celu, skoki królika, marsz na palcach, chodzenie bokiem itp.,
  • rysowanie i malowanie – rysowanie po konturach, szlaczki, malowanie palcami, wypełnianie kolorem konturów,
  • lepienie z plasteliny lub masy solnej,
  • wiązanie sznureczków, nawlekanie koralików,
  • ubieranie lalek,
  • zabawa klockami, puzzlami i innymi układankami.

Rodzaj aktywności należy dopasować do wieku dziecka. Z pewnością jednak do uniwersalnych zabaw nadających się zarówno dla najmłodszych, jak i kilkulatków należą wszelkiego rodzaju układanki np. puzzle piankowe.

Jak wykorzystać puzzle piankowe do nauki koordynacji?

Puzzle piankowe świetnie sprawdzają się w nauce koordynacji. Dla najmłodszych najlepsze będą proste maty piankowe składające się z kwadratowych elementów, które dziecko może bez trudu chwycić w rączkę i odczepić od reszty wykładziny. Warto także poćwiczyć rzucanie i chwytanie piłki – bezpieczna dla dziecka i łatwa do uchwycenia będzie piłka składana Ball Format. Gdy pociecha podrośnie, może ją składać i rozkładać do poszczególnych elementów składowych, ćwicząc w ten sposób koordynację motoryczną i umiejętności manualne. Układanki dydaktyczne z puzzli piankowych polegające na umieszczaniu różnych kształtów w odpowiednich ramkach pomagają z kolei kształtować koordynację wzrokowo-ruchową u kilkulatków. Dla starszych dzieci warto wybrać bardziej skomplikowaną wersję zabawki np. puzzle 3D.

Nauczenie dziecka prawidłowej koordynacji nie jest trudnym zadaniem – wystarczy zachęcać pociechę do ćwiczeń i podsuwać mu rozmaite formy zabawy pomagające w rozwijaniu umiejętności motorycznych. Puzzle piankowe, podobnie jak inne układanki, z pewnością się do tego bardzo przydadzą.


W artykule wykorzystano produkty: