Piankowe puzzle z Czech w najlepszej jakości

Urządzanie pokoju dziecka – o czym pamiętać

Urządzanie pokoju dziecka – o czym pamiętać

Dla większości rodziców urządzanie pokoju dziecka jest dużym wyzwaniem. Miejsce to powinno przecież zapewniać maluchowi jak najlepsze warunki do zabawy i wypoczynku, a jednocześnie być estetyczne i bezpieczne. Dowiedz się, o czym warto pamiętać podczas aranżacji przestrzeni dla pociechy, by zaspokajała wszystkie potrzeby małego lokatora.

Pokój dla dziecka – jaki powinien być?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka, pamiętaj przede wszystkim o tym, że ma być to przestrzeń wygodna dla niego, a nie dla Ciebie. Spróbuj więc wyobrazić sobie, czego maluch najbardziej potrzebuje, by czuć się w pomieszczeniu komfortowo. Oprócz tak oczywistych rzeczy, jak miejsce do spania czy nauki, dzieci chcą mieć przede wszystkim sporą przestrzeń do zabawy, a także miejsce na swoje zabawki i skarby. Do Ciebie należy stworzenie jej w taki sposób, aby była bezpieczna, wygodna i estetyczna. Pod tym ostatnim słowem kryje się nie tylko styl i dekoracje, ale również łatwość utrzymania porządku.

Najważniejsze elementy wyposażenia pokoju dziecięcego

Wyposażenie pokoju dla dziecka zawsze należy dostosować do jego wieku. Chodzi tu nie tylko o rodzaj mebli (np. dwulatek nie potrzebuje biurka, lecz niskiego stolika do rysowania), ale także odpowiednie wymiary poszczególnych sprzętów. Twoja pociecha powinna bez problemu sięgnąć po ubranko w szafie oraz książkę na regale. Pojawia się też pytanie, jakie w ogóle meble powinny znaleźć się w pokoju dziecka? Do tych podstawowych należą:

  • łóżko,
  • szafa na ubrania,
  • biurko lub stolik z wygodnym krzesłem,
  • regał na książki i zabawki.

Oprócz tego przydadzą się skrzynki lub pudełka na zabawki, które pomogą utrzymać ład w pomieszczeniu. Praktycznym rozwiązaniem są także pufy z pojemnikami oraz wiszące kosze i organizery. Wybierając meble dla dzieci, pamiętaj, żeby nie miały ostrych kantów oraz elementów ze szkła.

Komfortowa przestrzeń do zabawy

Mata piankowa KołoMat

Z punktu widzenia Twojej pociechy najważniejszą częścią pokoju jest podłoga, na której może się bawić. Środek pomieszczenia najlepiej więc pozostawić pusty, żeby maluch miał miejsce do aktywności ruchowej. Aby zapewnić mu komfortowe warunki na podłodze, warto zastosować proste rozwiązanie, jakim jest mata z puzzli piankowych. Już samo jej rozkładanie będzie dla dziecka dużą frajdą, ponieważ w tym celu musi połączyć wszystkie elementy. Na tak stworzonej wykładzinie może się potem bawić godzinami, ponieważ mata jest mięciutka i ma doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz antypoślizgowe. I co ważne – bardzo łatwo utrzymać ją w czystości.

 

 

Jakie udekorować pokój dla dziecka?

Urządzanie pokoju dla dziecka powinno uwzględniać także kwestie estetyczne. Pod tym względem także kieruj się potrzebami pociechy, a niekoniecznie modnymi katalogami. Wbrew pozorom mieniące się wszystkimi kolorami i wzorzyste ściany lub natłok ozdób nie będą korzystne dla kilkulatka, ponieważ niekiedy nadmiernie stymulują. Lepiej postaw na gładkie i pastelowe wykończenie wnętrza, które urozmaicisz kilkoma dekoracjami np. w formie naklejek. Można je łatwo wymienić na nowe, jeśli dotychczasowe znudzą się dziecku. Maluchy ucieszy możliwość malowania po ścianie, dlatego skorzystaj z takich rozwiązań jak np. farba tablicowa. Pamiętaj też o oświetleniu zarówno tym dziennym, jak i nocnym, które powinno zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki, czytania lub rysowania, ale przy okazji także stanowić element dekoracyjny.


W artykule wykorzystano produkty: