Piankowe puzzle z Czech w najlepszej jakości

Jak uczyć kreatywności za pomocą puzzli piankowych?

Jak uczyć kreatywności za pomocą puzzli piankowych?

Dzieci uwielbiają miękkie i delikatne puzzle piankowe, ponieważ te z pozoru proste elementy można wykorzystać do zabawy na różne sposoby. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni rodzaj puzzli i jak się nimi bawić z maluchami, by przy okazji uczyć je kreatywnego myślenia w przyjemny sposób. 

Odkrywanie nowych form i kształtów

Na początku warto podkreślić, że puzzle piankowe mogą mieć różną postać. Najpopularniejsze są te w formie dużych kwadratów, które połączymy w praktyczną matę na podłogę. Jednak z kolorowej pianki tworzy się również mniejsze elementy, czego najlepszym przykładem są zabawki-łamigłówki z serii Pifagor

W ich przypadku mamy do czynienia z zestawem niewielkich kawałków pianki w kształcie różnych figur geometrycznych, z których dziecko ma okazję tworzyć nieskończenie wiele nowych form. Odpowiednie łączenie puzzli piankowych na płaskiej powierzchni pozwala maluchowi wykreować znane z otoczenia obiekty – domek, zwierzątko, autko itp. Możliwości jest bardzo wiele i ogranicza je wyłącznie wyobraźnia dziecka.

Puzzle piankowe 3D – wyższy wymiar kreatywności

To kolejna ciekawa odmiana puzzli z pianki, która świetnie wspomaga rozwój kreatywności małego dziecka. Tym razem zestaw elementów służy do ułożenia konstrukcji przestrzennej, a więc nieco bardziej zaawansowanej niż w przypadku zabawek z serii Pifagor. Ułatwieniem jest jednak fakt, że do ułożenia maluch ma konkretny obiekt np. piłkę, wagonik, młyn, a nawet helikopter! 

Choć z pozoru może wydawać się to zbyt trudne (zestawy przeznaczone są dla dzieci od lat 3), to jednak z pomocą rodziców czy dziadków dzieci radzą sobie ze złożeniem elementów znakomicie. Warto podczas zabawy wspierać je w kreatywnym myśleniu, podsuwając odpowiednie elementy, bądź wskazując miejsca na obrazku ze wzorem składanego modelu. Nagrodą za złożenie obiektu jest możliwość otrzymania całkowicie nowej zabawki np. ciuchci

 

Mata piankowa ze zwierzątkami – nauka kreatywności dla najmłodszych

Wbrew pozorom nawet ulubiona przez rodziców mata z puzzli piankowych może pomóc rozwijać w dziecku kreatywność. Tym razem proponujemy wykorzystać do tego puzzle piankowe ze zwierzątkami. 

Można z nich ułożyć klasyczny dywanik na podłogę, natomiast potem warto wykorzystać jego specyficzne właściwości. Otóż w poszczególnych elementach maty znajdują się kształty różnych zwierzątek – wystarczy je wyciągnąć, wymieszać i pozwolić dziecku na umieszczenie ich z powrotem na właściwe miejsce. Dla kilkulatka będzie to prawdziwe wyzwanie dopasować poszczególne kształty do otworów. 

 

Piankowe puzzle dydaktyczne

Analogiczną zabawę uczącą dziecka kreatywności zapewnią piankowe puzzle dydaktyczne. Mają one znacznie mniejszy format niż mata na podłogę, więc można się nimi bawić w dowolnym miejscu, a nawet zabrać na wakacje. Jest to forma układanek, w których należy z mniejszych elementów ułożyć np. obrazek przedstawiający samochodzik lub samolot. Są też wersje ze zwierzątkami oraz cyferkami i literkami, które spodobają się nieco starszym dzieciom. 

Bez wątpienia pokój dziecka warto wyposażyć choćby w najprostsze puzzle piankowe, ponieważ można je świetnie wykorzystać do rozwoju wielu umiejętności pociechy i to od najmłodszych lat. W uczeniu kreatywności pomaga możliwość łączenia poszczególnych elementów zabawki i tworzenie z nich płaskich lub przestrzennych kształtów. To z kolei daje już nieograniczone możliwości fascynującej i niekończącej się zabawy.


W artykule wykorzystano produkty: