Piankowe puzzle z Czech w najlepszej jakości

Jak czyścić puzzle piankowe – 3 podstawowe zasady

Jak czyścić puzzle piankowe – 3 podstawowe zasady

Puzzle piankowe – gdy tylko pojawiły się na rynku, zdobyły serca najmłodszych, a przy okazji zaufanie rodziców. Nic dziwnego, to jeden z niewielu produktów, które łączą w sobie walory edukacyjne oraz praktyczne zastosowanie. Jeśli jednak chcemy, aby towarzyszyły nam przez długie lata, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać. Dziś przedstawiamy 3 podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji puzzli piankowych. Zapraszamy do lektury!

Systematyczność to podstawa

Matę z puzzli piankowych powinniśmy czyścić regularnie – nawet wtedy, gdy gołym okiem nie widzimy na niej żadnych zabrudzeń. Najlepiej jest ją po prostu odkurzyć. W ten sposób pozbędziemy się codziennych zanieczyszczeń, kurzu i roztoczy, co ma duży wpływ na zdrowie oraz samopoczucie małych alergików.

Niemowlęta często się ślinią, zdarza się też, że ulewają. Z kolei starsze dzieci mogą rozlać napój lub wejść na matę w butach, prosto z podwórka. Plamy, nawet najdrobniejsze, mają niekorzystny wpływa na wygląd puzzli, a co gorsza, stanowią skupisko niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Na szczęście również z nimi uporamy się szybko i bez większego wysiłku. Wystarczy przetrzeć matę wilgotną szmatką albo nawilżaną chusteczką, by usunąć wszelkie nieczystości powstałe na skutek codziennego użytkowania.

Do czyszczenia wystarczy gąbka lub ściereczka

Rozlana zupa, jogurt albo marchewkowy sok? Nawet w przypadku takich zabrudzeń nie powinniśmy załamywać rąk. Dobrej jakości puzzle mają nam służyć przez długi czas i z pewnością przeżyją niejedną tego typu „katastrofę”. Puzzle są wykonane z materiałów odpornych na eksploatację – wytrzymują gniecenie, zginanie, składanie, ciągnięcie i wszystko, co mogą zrobić z nimi dziecięce rączki. Nie znoszą jednak szorowania. Ostre szczotki lub zmywaki mogą uszkodzić strukturę puzzli, spowodować ubytki, a nawet doprowadzić do kruszenia się materiału, co stanowi zagrożenie dla dzieci. Do ich czyszczenia używajmy zatem wyłącznie delikatnej gąbki bądź ściereczki. W razie potrzeby każdy element możemy umyć osobno. Rozdzielmy je, by dostać się do wszystkich zakamarków, następnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Śmiało możemy również wrzucić je do pralki, pamiętajmy tylko, aby temperatura prania nie przekroczyła 30°C. Zanim ponownie złączymy ze sobą poszczególne elementy, wytrzyjmy je do sucha.

Puzzle piankowe renomowanych marek tworzone są z surowców łatwych do utrzymania w czystości. Wybierajmy więc produkty sprawdzone i wyłącznie najwyższej jakości, jak np. puzzle piankowe od toyformat.com/pl, które powstają z europejskich materiałów, spełniających wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Unikajmy niebezpiecznych detergentów

Puzzle piankowe możemy czyścić samą wodą. W przypadku uporczywych zabrudzeń dodajmy kilka kropel płynu do mycia naczyń, delikatnego mydła w płynie lub środka do czyszczenia wyrobów z tworzyw sztucznych. Jeśli elementy maty będziemy chcieli uprać w pralce, wsypmy do niej odrobinę proszku do prania, np. tego, w którym pierzemy dziecięce ubranka. Zapomnijmy o silnych detergentach, np. na bazie chloru. Wszystkie preparaty o mocnym działaniu mogą wpłynąć niekorzystnie na wygląd puzzli – odbarwić je albo uszkodzić ich strukturę. Ich używanie bywa również niebezpieczne dla zdrowia naszych pociech.

Czyszczenie piankowych puzzli jest bardzo proste – dzięki ich gładkiej powierzchni w zaledwie kilka chwil pozbędziemy się drobnych zanieczyszczeń. W przypadku suchych zabrudzeń matę w pierwszej kolejności odkurzamy za pomocą odkurzacza, a później wycieramy  mokrą szmatką. Jeśli jednak mamy do czynienia z rozlanymi płynami, np. lepkim sokiem, to od razu należy umyć puzzle wilgotną szmatką. Wystarczy odświeżać je regularnie i trzymać się powyższych zasad, a pozostaną z nami naprawdę długo.


W artykule wykorzystano produkty: